בואו להכיר מכשירי שמיעה מומלצים

מאז שנת 2011, ממן משרד הבריאות מכשירי שמיעה רבים ומגוונים לאוכלוסייה רבה אשר סובלת מלקות שמיעה זו או אחרת. חוש השמיעה הוא אחד מחמשת החושים ובלעדיו ההתנהלות בחיי היום יום היא קשה ופוגעת במקביל בדיבור, בהתמצאות במרחב, בתחושות האישיות וברגשות של כל בני האדם.

אם בשנים עברו, מכשירי השמיעה היו מגושמים ומאסיביים, הרי שבעידן הנוכחי יכול כל אדם לאתר מכשיר שמיעה בהתאם למידותיו ולעיתים מכשירי השמיעה הופכים לבלתי נראים. אחת השאלות אותן שואל עצמו כל אדם שיש לו צורך של עזרי שמיעה היא אילו מכשירי שמיעה נכון לרכוש ומדוע.

כמו שהטכנולוגיה שכללה מגוון מוצרים רחב כך היא לא פסחה גם על מכשירי השמיעה והפכה אותם ליעילים ומתוחכמים יותר.

מכשירי השמיעה המיושנים שהיה ביכולתם אך ורק להגביר את הצליל התפתחו בצורה מרשימה, וכהיום כל מכשיר שמיעה טומן בתוכו מערכת הגברה מתוחכמת ומתקדמת ביותר המותאמת אישית עבור בעיית השמיעה של המשתמש.

במאמר הבא ננסה לעשות סדר ולאפשר לכם להבין כיצד לבחור מכשירי שמיעה מומלצים ומה ההבדל בין מכשירי השמיעה הישנים למכשירי השמיעה המתקדמים.

כיום ישנם שני סוגי מכשירי שמיעה עיקריים מכשירי שמיעה אנלוגיים ומכשירי שמיעה דיגיטליים.

 

מכשירי שמיעה אנלוגיים – מערכת ההגברה שלהם מורכבת ממיקרופון ורמקול פשוטים כאשר כל הצלילים הנקלטים במכשיר השמיעה עוברים הגברה פשוטה ואחידה.

החיסרון במכשירים אלו הוא בעובדה שהם אינם מבחינים בין הרעשים החשובים לשומע לבין רעשי הרקע המפריעים להבנת השומע. בשל עובדה זאת מכשירים אלו מתאימים לבעיות שמיעה קלות בלבד.

ישנם מכשירי שמיעה אנלוגיים בעלי תכניות שמע ויכולת התאמה לסביבה שונה וניתן לתכנת מראש את מכשיר ה שמיעה למספר מצבים שונים ולהפעילם בהתאם לסביבה בה נמצא השומע .

יתרון המכשירים האנלוגיים לעומת המתקדמים הוא כמובן מבחינה כספית.

מכשירי שמיעה דיגיטליים – מכשירי שמעיה אלו נחשבים למכשירי שמיעה מומלצים יותר מהאנלוגיים.

מכשירים אלו מצוידים במנגנון הגברה משוכלל ויכולת עיבוד צליל גבוהה.

מכשירים אלו מסוגלים להמיר את הצליל אותם הם קולטים לאותות דיגיטליים ולעבד אותה בהתאם לבעיית השמיעה של המשתמש ולסביבה בה הוא נמצא.

 

מכשירי שמיעה דיגיטליים מאפשרים מספר של פונקציות:

1.מערכת של הפחתת רעשים – סינון רעשי הרקע והגברת הצלילים החושבים למשתמש.

מספר רב של מיקרופונים – לחלק ממכשירי השמיעה ישנם מספר מיקרופונים וזאת על מנת למקד את קליטת הקול בהתאם למקור.

2.יכולת התאמה לבעיית השמיעה – זיהוי התדרים הבעתיים עבור המשתמש והתאמת מכשיר השמיעה לתדרים אלו.

3.תכנית שמע אוטומטית בהתאם לסביבה – יכולת זיהוי סביבת המשתמש והתאמת התוכנית המתאימה.

4.יכולת חיבור לאמצעיים אלקטרוניים – יכולת חיבור אלחוטי למכשירי הבית טלוויזיה טלפון וכדומה.

 

הכירו את מכשיר השמיעה

עוד לפני שניגשים לרכוש את המכשיר שמיעה המומלץ עבורכם, נכון להכיר את סך המכשירים הקיימים כיום ברשתות השיווק. ניתן לחלק את סוגי המכשירים ל- 4 קבוצות שונות וביניהן: מכשירים תוך אוזניים, מכשירי שמיעה מאחורי האוזן, מכשירים בהתאמה פתוחה, מכשירים בעלי מגבר בתעלת השמיעה.

 

ישנם לא מעט מכשירי שמיעה מומלצים בכל אחת מהקבוצות, וכדי לאתר את המכשיר הנכון לכם באופן אישי, יש להקפיד וללמוד אודות כל אחד מהמכשירים השונים.

1.מכשירים תוך אוזניים – הם מכשירים לא בולטים אותם ניתן לרכוש בדגמים קטנים עד בלתי ניתנים לזיהוי. מכשירים תוך אוזניים נרכשים בהתאמה אישית מה שהופך אותם לנוחים עד מאוד לשימוש מה גם שהם קולטים את הצלילים באופן כמעט טבעי. מיקום המכשיר מאפשר את השמירה על התפקוד הטבעי של האוזן.

2.מכשירי שמיעה מומלצים מאחורי האוזן – מורכבים ממספר חלקים וביניהם המכשיר עצמו, אוזניה וצינורית להעברת גלי קול מהמכשיר אל האוזנייה שממוקמת בתוך האוזן. למכשיר מגבר וסוללות חזקות כך שהשימוש בו מתאפשר לאורך זמן ועבור אוכלוסייה הסובלת מירידה חמורה בשמיעה.

3.מכשירי שמיעה מומלצים בעלי מגבר בתעלת השמיעה – מכשירים בלתי נראים אותם ממקמים מאחורי האוזן. המכשיר מאפשר למשתמש להצניע את העובדה שהוא לקוי שמיעה ולשמוע היטב ובצורה מיטיבה.

מכשירי שמיעה בהתאמה אישית הם מכשירים שמשאירים את תעלת השמע פתוחה ועל כן השמיעה הכיוונית נשמרת. שימוש במכשיר זה הוא נוח עד מאוד וזאת בשל הצינורית שהיא שקופה ודקה. מכשיר זה מתאים למי שסובל בירידה בשמיעה בתדרים גבוהים ומרבית האנשים שמשתמשים בהם הם האוכלוסייה המבוגרת.

 לסיכום – בחירת מכשירי שמיעה מומלצים בצורה נכונה תתבצע בהתאם לסוג הבעיה ממנה סובל כל אדם באופן אישי ובהתאם לתקציב אותו הוא יכול להקצות למטרה וזאת בנוסף למימון אותו הוא מקבל מהמדינה. בדקו היטב ובטרם עת את כל האופציות העומדות לרשותכם ורק לאחר מכן בצעו את הרכישה בהתאמה.